Zasady rozwiązywania konfliktów oraz reagowania na przypadki zagrożenia lub naruszenia bezpieczeństwa, a także wszelkie formy dyskryminacji i przemocy wobec członków kadry prowadzącej kształcenie, studentów i pracowników zajmujących się obsługą administracyjną procesu kształcenia na Wydziale Ekonomii i Finansów UwB.

Każdy pracownik i student Wydziału zobowiązany jest do powstrzymywania się od działań lub zachowań noszących znamiona konfliktu, dyskryminacji lub czynów niepożądanych oraz do przeciwdziałania ich stosowaniu przez inne osoby.

Student w sytuacji zaistnienia konfliktu: z innym studentem, z pracownikiem badawczo-dydaktycznym (dydaktycznym), pracownikiem prowadzącym obsługę administracyjną procesu kształcenia, jak również w przypadku spotkania się z przejawami dyskryminacji, przemocy i innych sytuacji konfliktowych, osobiście lub za pośrednictwem Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego powinien poinformować opiekuna roku. Opiekun roku podejmuje próbę rozwiązania sytuacji konfliktowej. W przypadku, gdy  jest to niewystarczające opiekun roku powiadamia o zaistniałej sytuacji Prodziekana ds. Studenckich. Prodziekan podejmuje działania mające na celu rozwiązanie konfliktu.

Student w sytuacji zaistnienia konfliktu z opiekunem roku powinien poinformować Prodziekana ds. Studenckich. Prodziekan podejmuje działania mające na celu rozwiązanie konfliktu.

Student może poinformować o sytuacjach konfliktowych, dyskryminacji, przemocy, zagrożeniu lub naruszeniu zasad bezpieczeństwa na Wydziale Ekonomii i Finansów  w ankiecie oceny w zakresie wypełniania przez osoby prowadzące zajęcia obowiązków związanych z kształceniem, a także w ankiecie ewaluacyjnej. Procedurę rozwiązywania sytuacji konfliktowych sygnalizowanych w ankietach uruchamia Prodziekan ds. Studenckich. W przypadku, kiedy nie nastąpi rozwiązanie konfliktu, Prodziekan ds. Studenckich informuje o tym Dziekana.

Student w przypadku podejrzenia wystąpienia zachowania dyskryminacyjnego może zgłosić się bezpośrednio do Rzecznika Dyscyplinarnego UwB ds. Studentów.

Studenci mają możliwość skorzystania z bezpłatnych konsultacji psychologicznych. Konsultacje odbywają się w Rektoracie przy ul. Świerkowej 20B w sali nr 14 (w godzinach 10:00 - 18:00) lub poprzez e-mail: psycholog@uwb.edu.pl lub telefonicznie + 48 500 637 278. Ponadto możliwa jest organizacja spotkania zdalnego za pośrednictwem komunikatorów internetowych (np. Skype, Messenger, MS Teams).

Pracownik badawczo-dydaktyczny (dydaktyczny) w sytuacji zaistnienia konfliktu ze studentem powinien poinformować Prodziekana ds. Studenckich. Prodziekan podejmuje działania mające na celu rozwiązanie konfliktu.

Pracownik badawczo-dydaktyczny (dydaktyczny) w sytuacji zaistnienia konfliktu z innym pracownikiem, studentem, jak również w przypadku spotkania się z przejawami dyskryminacji, przemocy i innych sytuacji konfliktowych, powinien poinformować bezpośredniego przełożonego – Kierownika Zakładu/Katedry. Kierownik podejmuje działania mające na celu rozwiązanie problemu. W przypadku konfliktu z bezpośrednim przełożonym działania mające na celu rozwiązanie problemu podejmuje Dziekan.

Pracownik administracyjny w sytuacji zaistnienia konfliktu z innym pracownikiem, studentem, jak również w przypadku spotkania się z przejawami dyskryminacji, przemocy i innych sytuacji konfliktowych, powinien poinformować bezpośredniego przełożonego, który podejmuje działania mające na celu rozwiązanie problemu. W przypadku konfliktu z bezpośrednim przełożonym działania mające na celu rozwiązanie problemu podejmuje Dziekan.

Pracownik w przypadku podejrzenia wystąpienia zachowania dyskryminacyjnego może zgłosić się bezpośrednio do Rzecznika Dyscyplinarnego UwB ds. Nauczycieli Akademickich.

Pracownicy Wydziału Ekonomii i Finansów powinni reagować na przejawy przemocy, agresji, dyskryminacji. Ponadto powinni zgłaszać Dziekanowi zauważone, niepokojące zachowania zagrażające lub naruszające bezpieczeństwo, zdrowie lub życie zarówno studentów, jak i pracowników.

Na Wydziale Ekonomii i Finansów stosowane są następujące sposoby rozwiązywania konfliktów: indywidualna rozmowa  z  zainteresowanymi  stronami; mediacje pomiędzy stronami sporu; rozmowy  ze studentami całej grupy studenckiej, której dotyczy przedmiotowy konflikt, jeżeli jest to wskazane ze względu na przedmiot sporu.

W celu realizacji polityki bezpieczeństwa przez Wydział organizowane są szkolenia BHP dla studentów. Szkolenia BHP dla pracowników organizowane są przez Zespół ds. BHP i PPOŻ UwB.

Przydatne akty prawne:

1. Regulamin Studiów Uniwersytetu w Białymstoku, Załącznik do Obwieszczenia nr 6/2022 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 7 grudnia 2022 r.; Uchwała Senatu Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 26 kwietnia 2023 r. w sprawie zmian w Regulaminie studiów Uniwersytetu w Białymstoku.
  2. Regulamin pracy Uniwersytetu w Białymstoku, Załącznik do Zarządzenia nr 2 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 17 stycznia 2020 r.
  3. Zarządzenie nr 86 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie wprowadzenia procedury przeciwdziałania dyskryminacji w Uniwersytecie w Białymstoku. (Zarządzenie wraz z załącznikiem zgłoszenia działania dyskryminacyjnego link: https://uwb.edu.pl/uniwersytet/procedura-przeciwdyskryminacyjna).
  4. Zarządzenie nr 85 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie Planu równości płci dla Uniwersytetu w Białymstoku oraz strategii działań na rzecz równości na lata 2022–2024.

Zarządzenie nr 4 Rektora Uniwersytetu w Białymstoku z dnia 9 kwietnia 2014 r. w sprawie wewnętrznej polityki antymobbingowej.