Zmarł Profesor Bazyli Poskrobko

29.10.2021

Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy naszą społeczność akademicką, że Prof. dr hab. Bazyli Poskrobko, nasz Kolega i Przyjaciel, ceniony i lubiany przez studentów Wykładowca zmarł we czwartek 28 października 2021 roku.

Wspaniały Człowiek i uznany Autorytet naukowy. Współpracę z Wydziałem Ekonomii i Finansów rozpoczął w połowie lat osiemdziesiątych. Pod Jego kierownictwem, zrealizowanych zostało kilka opracowań naukowych i ekspertyz gospodarczych, głównie dla ówczesnego ministerstwa ochrony środowiska. Po powołaniu Uniwersytetu w Białymstoku Profesor współpracował z katedrami Prof. Ryszarda Horodeńskiego i Prof. Leszka Kupca. W latach 2006-2016 zatrudniony był na etacie profesora zwyczajnego, wnosząc istotną wartość do osiągnięć naszego Wydziału. W 2012 roku wydał swoją uznaną publikację Zarządzanie ochroną środowiska w Polsce, przetłumaczoną na język angielski i rosyjski. Warto wymienić także Jego Ochronę biosfery - nowoczesny podręcznik, stworzony m.in. wspólnie z synem - Tomaszem Poskrobko, napisany przystępnym językiem, adresowany do wykładowców, studentów i słuchaczy studiów podyplomowych uczelni ekonomicznych, uniwersytetów i politechnik.

Prof. Bazyli Poskrobko był jednym z pracowników Wydziału, którego prace były najczęściej cytowane. Wniósł On istotny wkład w podnoszenie poziomu studiów doktoranckich (w latach 2012-2014 był kierownikiem tych studiów). Z wielkim zaangażowaniem Profesor wspierał młodych pracowników naukowych i dydaktycznych. W organizowanych przez Niego otwartych seminariach naukowych uczestniczyli adiunkci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz liczna grupa z Politechniki Białostockiej. Na studiach doktoranckich przez wiele lat Prof. Bazyli Poskrobko wykładał przedmiot Nauka o kreowaniu wiedzy i warsztat naukowca. W 2017 roku ukazał się Jego podręcznik pod tym tytułem Nauka o kreowaniu wiedzy. W 2019 roku Pan Profesor otrzymał Medal Uniwersytetu w Białymstoku.

Prof. Bazyli Poskrobko był lubiany i doceniany przez pracowników Wydziału, niezależnie od ich pozycji zawodowej.

Dr. inż. Tomaszowi Poskrobko i całej Rodzinie składamy głębokie wyrazy współczucia.

Wystawienie ciała odbędzie się w Domu Pogrzebowym przy ul. Artyleryjskiej 9 w Białymstoku,
w dniu 1 listopada 2021 r., w godzinach 16.00 - 20.00.
Wystawienie urny – w dniu 2 listopada 2021 r., od godziny 9.00.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 listopada 2021 r. o godzinie 11.00
w Kaplicy Domu Pogrzebowego
przy ul. Artyleryjskiej 9 w Białymstoku,
Pochowanie odbędzie się na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku,