Zaproszenie do udziału w debacie: PAŃSTWO I JEGO TRANSFORMACJA. RETROSPEKCJA I PROJEKCJE

30.08.2019

Serdecznie zapraszamy na seminarium naukowe, którego założeniem jest wymiana poglądów naukowców zajmujących się instytucjonalizmem oraz przedstawicieli Austriackiej Szkoły Ekonomii. Zamierzamy przedstawić różne punkty widzenia na rolę państwa, jego transformację oraz instytucji we współczesnej gospodarce. Seminarium jest kontynuacją tradycji debat rozpoczętych w 2016 roku w Łodzi z inicjatywy Forum Myśli Instytucjonalnej. W tym roku współorganizatorem jest Instytut Misesa oraz Uniwersytet w Białymstoku.

W imię korzyści dla przedsiębiorców postępuje powoli proces samoograniczenia państwa socjalnego. W krajach, gdzie rozwinął się neokorporatyzm, oficjalne reprezentacje interesów ulegają dezorganizacji. Wszędzie na znaczeniu zdają się zyskiwać publiczne agencje, skupiające profesjonalistów i opierające się na radach ekspertów i prywatnych think tankach raczej niż na społecznych konsultacjach. Polityka gospodarcza coraz bardziej zależy od programów wypracowanych przez stosunkowo wąskie grupy (firmy konsultingowe, zespoły doradców powołane ad hoc) i od specjalnych regulacji wytwarzanych przez urzędy regulacyjne. Uzależnienie państwa od dostępu do "rynku długu" osłabia jego pozycję względem wierzycieli. Taka transformacja państwa i jego pozycji sprowadza demokrację do wyboru polityków, a nie do polityki. Czy państwo przetrwa w XXI wieku?

Program seminarium naukowego