VII Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Gospodarka światowa - wyzwania XXI wieku

08.05.2017

Szanowni Państwo,

Szesnaście lat obecnego stulecia to okres, w którym pojawiły się nowe wyzwania ekonomiczne, społeczne i polityczne dla gospodarki światowej, jak również dla poszczególnych krajów. Nastąpiły znaczące zmiany w strukturze gospodarki światowej, zmienił się układ sił ekonomicznych, zmieniła się struktura handlu międzynarodowego, wzrosła współzależność ekonomiczna gospodarek, pojawiły się zmiany w skali mikroekonomicznej - w warunkach funkcjonowania przedsiębiorstw na zglobalizowanych rynkach. Pojawiły się nowe zjawiska, spośród których można wymienić choćby: niższe tempo wzrostu gospodarczego w wielu krajach rozwiniętych, a również i rozwijających się, niż w latach 90. ubiegłego wieku, konwergencja gospodarcza, której z drugiej strony towarzyszy dywergencja w gospodarce światowej, rosnące bezrobocie w wielu krajach świata (w szczególności w Europie), zagrożenie deflacją, obniżenie skuteczności polityki gospodarczej, a w szczególności monetarnej wobec cyklu koniunkturalnego i szoków ekonomicznych, powiększanie się luki między wzrostem wydajności pracy a wzrostem wydatków konsumpcyjnych w krajach wysoko rozwiniętych, zjawisko finansjalizacji i globalizacja rynków finansowych, kryzysy finansowe i fiskalne (w tym w obszarze euro), problemy z regulacją rynków finansowych i sektora finansowego w skali narodowej i międzynarodowej (w tym w obszarze euro), narastająca międzynarodowa nierównowaga płatnicza, niestabilność międzynarodowego systemu walutowego i wzrost popytu na waluty rezerwowe. Istotny jest również problem zrównoważonego rozwoju oraz granic wzrostu gospodarczego i konsumpcji w skali świata. Powracając do cyklicznie organizowanych interdyscyplinarnych międzynarodowych konferencji naukowych mamy zaszczyt zaprosić Państwa do udziału w kolejnej siódmej konferencji, organizowanej przez Katedrę Biznesu i Finansów Międzynarodowych Wydziału Nauk Ekonomicznych i Prawnych Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu, pt.

"Gospodarka światowa - wyzwania XXI wieku"

Zarysowane powyżej ogólnie problemy mają charakter interdyscyplinarny i taki też będzie miała nasza konferencja. Mamy nadzieję, że będzie ona miejscem twórczych i owocnych dyskusji naukowych, których wymiernym efektem będą publikacje naukowe. Jeśli zaś zawarte w nich idee, refleksje i wiedza trafią choćby do niektórych polityków i praktyków gospodarczych, to będzie to również dużym sukcesem, albowiem, jak pisał J.M. Keynes, "(...) idee głoszone przez ekonomistów oraz myśli-cieli, bez względu na to, czy są słuszne, czy błędne, mają większą siłę, niż się powszechnie przypuszcza. W rzeczywistości to one właśnie rządzą światem. Praktycy, przekonani, że nie podlegają żadnym wpływom intelektualnym, są zazwyczaj niewolnikami idei jakiegoś dawno zmarłego ekonomisty. (...) To też idee, które urzędnicy i politycy, a nawet agitatorzy stosują do bieżących wydarzeń, zazwyczaj nie należą do najnowszych. Ale prędzej czy później właśnie idee, a nie interesy i przywileje, stają się groźnym orężem dobrej lub złej sprawy". (J.M. Keynes, Ogólna teoria zatrudnienia, procentu i pieniądza, PWN, Warszawa 1985) Konferencja odbędzie się 24 listopada 2017 r. w Radomiu. W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi konferencji, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.worldeconomy.uniwersytetradom.pl, na której znajduje się również formularz rejestracyjny.

Prof. dr hab. Sławomir I. Bukowski

Wydział Nauk Ekonomicznych i Prawnych