Uwaga studenci I roku Ekonomii studiów I stopnia stacjonarne i niestacjonarne

27.04.2021

W systemie USOSweb będzie aktywna rejestracja na specjalizację, którą będą Państwo realizowali na II i III roku studiów. Do uruchomienia danej specjalizacji wymagana jest liczba 25 studentów.

Każdy Student, obecnego pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, powinien wybrać jedną ze specjalizacji dla danego kierunku. Osoby, które nie dokonają wyboru zostaną przypisane do specjalizacji zgodnie z decyzją Dziekana Wydziału Ekonomii i Finansów.

Harmonogram rejestracji na poszczególnych kierunkach i rodzajach studiów:

Ekonomia I0 stacjonarna od 29.04.2021 godz.09:00 do 30.04.2021 godz.22:00

Ekonomia I0 niestacjonarna od 06.05.2021 godz.18:00 do 08.05.2021 godz.22:00

Specjalizacje do wyboru:

Specjalizacja : Rachunkowość i Finanse Przedsiębiorstw

Absolwent po zakończeniu studiów licencjackich o tej specjalności nabywa wszechstronną wiedzę i umiejętności z zakresu finansów i rachunkowości przedsiębiorstw, instytucji i organizacji dowolnego typu. Potrafi samodzielnie sporządzić sprawozdanie finansowe oraz dokonać jego analizy. Posiada umiejętności przeprowadzania analizy działalności gospodarczej, oceny opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych a także wyboru optymalnych kierunków inwestowania w aktywa rzeczowe oraz papiery wartościowe. Absolwenci tej specjalności posiadają niezbędną wiedzę z zakresu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, mechanizmów finansowania podmiotów gospodarczych a także nowoczesnej rachunkowości zarządczej. Dzięki uzyskanym umiejętnościom znajdują zatrudnienie w różnorodnych przedsiębiorstwach oraz instytucjach finansowych na stanowiskach analityków finansowych, doradców finansowych i inwestycyjnych, oraz w księgowości. Są przygotowani do podejmowania pracy na własny rachunek. Zdobyte w toku studiów wiadomości uzupełnione odpowiednią praktyką upoważniają do wnioskowania o nadanie uprawnień do samodzielnego prowadzenia biura rachunkowego. Stosowne uprawnienia można uzyskać wyłącznie po ukończeniu studiów magisterskich (drugiego stopnia).

Specjalizacja : Przedsiębiorczość i innowacje

Specjalność odpowiada potrzebom zgłaszanym przez rynek pracy w zakresie wszechstronnie przygotowanych absolwentów, którzy połączą wiedzę ogólnoekonomiczną z wiedzą specjalistyczną z zakresu przedsiębiorczości i innowacji. Dzięki zdobytym umiejętnościom absolwenci będą dobrze przygotowani do pracy w sektorze przedsiębiorstw i instytucji związanych z polityką innowacyjną. Absolwent po ukończeniu studiów na specjalności Przedsiębiorczość i innowacje będzie potrafił:

• opisywać i zanalizować procesy przedsiębiorczości w firmach;
  • oceniać rolę innowacji w procesach przedsiębiorczych;
  • analizować rolę otoczenia i działalności firm;
  • oceniać zakres wykorzystania współczesnych instrumentów w działalności przedsiębiorczej i innowacyjnej firm;
  • analizować możliwości wykorzystania strategii rozwoju przedsiębiorczości;
  • zdefiniować i sklasyfikować różne rodzaje ryzyka,
  • zinterpretować sposoby postrzegania etyki w biznesie.

Specjalizacja : Logistyka w biznesie

Absolwent specjalności „Logistyka w biznesie” nabywa wiedzę dotyczącą funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych oraz zdobywa umiejętności w zakresie zarządzania logistycznego w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych. W szczególności absolwent spec ww. specjalności oprócz podstawowej wiedzy ekonomicznej, zdobędzie wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne z zakresu funkcjonowania
i zarządzania nowoczesnymi systemami logistycznymi w przedsiębiorstwie, w tym w zakresie badań rynkowych, ubezpieczeń i obciążeń fiskalnych, transportu i spedycji, zaopatrzenia i dystrybucji oraz procesów magazynowych. Ponadto absolwent wyróżni się umiejętnościami rozwiązywania problemów w zakresie projektowania systemów i procesów logistycznych. Absolwent będzie gotowy do pracy w przedsiębiorstwach, w których wymagana jest wiedza logistyczna i ekonomiczna. Ponadto ukończenie studiów I stopnia stworzy możliwość do
kontynuowania edukacji na studiach II stopnia o specjalności „Logistyka międzynarodowa”.