Uwaga studenci I roku Ekonomii studiów I stopnia stacjonarne i niestacjonarne

13.04.2023

W systemie USOSweb będzie aktywna rejestracja na specjalizację, którą będą Państwo realizowali na II i III roku studiów. Do uruchomienia danej specjalizacji wymagana jest liczba 25 studentów.

Każdy Student, obecnego pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, powinien wybrać jedną ze specjalizacji dla danego kierunku. Osoby, które nie dokonają wyboru zostaną przypisane do specjalizacji zgodnie z decyzją Dziekana Wydziału Ekonomii i Finansów.

Harmonogram rejestracji na poszczególnych kierunkach i rodzajach studiów:

Ekonomia I0 stacjonarna od 17.04.2023 godz.09:00 do 19.04.2023 godz.22:00

Ekonomia I0 niestacjonarna od 20.04.2023 godz.18:00 do 22.04.2023 godz.22:30

Specjalizacje do wyboru (opis):

1) Rachunkowość i finanse

Absolwent specjalizacji „Rachunkowość i finanse” potrafi samodzielnie sporządzić sprawozdanie finansowe oraz dokonać jego analizy. Posiada umiejętności przeprowadzania analizy działalności gospodarczej, oceny opłacalności przedsięwzięć inwestycyjnych a także wyboru optymalnych kierunków inwestowania w aktywa rzeczowe oraz papiery wartościowe. Posiada niezbędną wiedzę z zakresu prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, mechanizmów finansowania podmiotów gospodarczych a także nowoczesnej rachunkowości zarządczej. Dzięki uzyskanym umiejętnościom znajduje zatrudnienie w różnorodnych przedsiębiorstwach oraz instytucjach finansowych na stanowiskach analityków finansowych, doradców finansowych i inwestycyjnych, oraz w księgowości. Jest przygotowany do podejmowania pracy na własny rachunek.

Zdobyte w toku studiów wiadomości uzupełnione odpowiednią praktyką upoważniają do wnioskowania o nadanie uprawnień do samodzielnego prowadzenia biura rachunkowego. Stosowne uprawnienia można uzyskać wyłącznie po ukończeniu studiów magisterskich (drugiego stopnia).

2) Przedsiębiorczość i innowacje

Specjalizacja odpowiada potrzebom zgłaszanym przez rynek pracy w zakresie wszechstronnie przygotowanych absolwentów, którzy wykazują się umiejętnością łączenia wiedzy ogólnoekonomicznej z wiedzą specjalistyczną z zakresu przedsiębiorczości i innowacji. Absolwent jest przygotowany do pracy w sektorze przedsiębiorstw i instytucjach związanych z polityką innowacyjną, prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wykazuje się wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami w zakresów: oceny roli innowacji w rozwoju przedsiębiorstwa; zarządzania i wdrażania innowacji; wykorzystywania innowacji jako kluczowego czynnika budowania przewagi konkurencyjnej; analizy otoczenia bliższego i dalszego przedsiębiorstwa;  formułowania i wdrażania strategii rozwoju przedsiębiorczości;  identyfikacji i oceny rodzaju ryzyka.

3) Logistyka w biznesie

Absolwent specjalizacji „Logistyka w biznesie” posiada wiedzę dotyczącą funkcjonowania nowoczesnych systemów logistycznych oraz umiejętności w zakresie zarządzania logistycznego w przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych. Posiada umiejętności i kompetencje w zakresie: badań rynkowych, projektowania systemów i procesów logistycznych. Absolwent jest gotowy do pracy w przedsiębiorstwach, w których wymagana jest wiedza logistyczna i ekonomiczna.

Ukończenie studiów pierwszego stopnia daje możliwość pogłębienia zdobytej wiedzy, umiejętności i kompetencji na studiach drugiego stopnia o specjalizacji „Logistyka międzynarodowa”.