Święto Ulicy Warszawskiej u ekonomistów przy Warszawskiej 63! -podsumowanie

12.09.2023

Dawaliśmy drugie życie książkom i ubraniom, „wykładaliśmy” o skutkach fast fashion, odkrywaliśmy sekrety dawnego i współczesnego Białegostoku. Było barwnie, inspirująco i kreatywnie. Za nami Święto ulicy Warszawskiej u Ekonomistów. W sobotę, 9 września, Wydział Ekonomii i Finansów aktywnie włączył się działania pod hasłem „Święto Ulicy Warszawskiej”. Tego dnia różne instytucje i firmy na co dzień funkcjonujące przy właśnie ulicy Warszawskiej przygotowały szereg atrakcji dla mieszkańców. Nie mogło więc zabraknąć i aktywności przy Warszawskiej 63.

Letnia pogoda dopisała, publiczność i goście także. Ogromnym powodzeniem cieszyły się warsztaty z book foldingu, czyli rzeźbienia w książkach przygotowane przez Monikę Dziejmę z Biblioteki Uniwersyteckiej. Zaplanowaliśmy 2 godziny warsztatów, tymczasem stoliki z książkami ciągle były zajęte, a uśmiechnięta Pani Monika miała pełne ręce roboty: instruowała, doradzała, zaginała kartki wspólnie z najbardziej wytrwałymi, … i powstawały motyle pomiędzy twardymi okładkami książek.

Zaskoczyła duża frekwencja na spotkaniu  pod hasłem „Sekrety dawnego i współczesnego Białegostoku”. Wszystko za sprawą znakomitych gości: barwnie opowiadali historyk Andrzej Lechowski (autor książek pod tytułem „Sekrety Białegostoku”) i Wiesław Wróbel – zastępca dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej i autor kilku opowieści o budynkach przy ulicy Warszawskiej. Czy wiecie, o kim mówiono 100 lat temu w Białymstoku, że „ma inteligencję i w nogach i w głowie”? Czy wiedzieliście, że latach PRL-u to właśnie w Białymstoku rozpoczynał się słynny rajd Monte Carlo (dokładnie z ulicy Lenina)? Albo co wydarzyło się podczas zwykłej popołudniowej herbatki u Generała Stelnickiego przy ul. Warszawskiej, herbatki która miała być zwykłą rodzinną "posiadówką" a skończyła się dramatem z trzema trupami? A czy wiecie, że białostoczanie „gonią za lotniskiem” od 1911 roku? Mowa była także o tym, co łączy Białystok z Ameryką i Turcją. Podczas spotkania dr hab. Dorota Perło, dyrektor Biura Stowarzyszenia Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego,  odkryła sekrety współczesnego Białegostoku zapisane w statystykach. Okazało się, że statystyka wiele mówi, zwłaszcza, gdy zastosujemy odpowiednią skalę porównawczą. Dodatkowo okazało się, że Białystok od dawna ma swój „obszar funkcjonalny”. Spotkanie poprowadziła Dorota Sawicka z Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

Kilka razy parking Wydziału zmieniał się w wybieg z zielonym dywanem, a to za sprawą uczennic i uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. St. Staszica w Białymstoku.  Młodzi ludzie podczas pokazów ekomody pokazywali, że naszym ubraniom z dżinsu, lnu i bawełny można i trzeba dać drugie życie. Wszystko dla klimatu, planety, ludzi, przyrody. A przy tym można być bardzo oryginalnym.  ZSTiOzOI dziękujemy także za jeszcze jedną atrakcję – fotobudkę 360 stopni.

A na finał nie mogło zabraknąć, jak to na uczelni, wykładu. Wykład pod tytułem „Fast fashion, czyli skąd przyjechała twoja sukienka” niezwykle interesująco poprowadziła, oczywiście w pięknej sukience, dr inż. Anna Matel z Wydziału Ekonomii i Finansów UwB. Można było usłyszeć o tym, co się stało w Rana Plaza, co to jest „szybka moda” i jakie są jej skutki.

Nad wystrojem przestrzeni i organizacją wydarzenia dzielnie czuwali dr Julita Paszko, dr inż. Anna Matel i Paweł Lemański, wspierani przez Cezarego Łempickiego oraz Katarzynę Kobeszko.