SUKCES DR HAB. DARIUSZA KIEŁCZEWSKIEGO, PROF. UWB

27.10.2022

„Ekonomiczną nagrodę NIKE” otrzymał dr hab. Dariusz Kiełczewski, prof. UwB z Wydziału Ekonomii i Finansów. To do niego trafia tegoroczna nagroda Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego im. prof. Edwarda Lipińskiego za książkę „Koncepcja zintegrowanej teorii ekonomicznej zrównoważonego rozwoju. Między mainstreamem a heterodoksją ekonomiczną”. Publikację wydało w 2021 roku Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku.

Nagrodę im. prof. Edwarda Lipińskiego Polskie Towarzystwo Ekonomiczne przyznaje co roku, wyróżniając książkę wnoszącą nowe wartości do dorobku teorii ekonomii.

Na finałowej liście tegorocznego konkursu znalazło się sześć pozycji, sąd konkursowy uznał książkę Dariusza Kiełczewskiego za najlepszą i przyznał prestiżową nagrodę PTE.

W opinii profesora Bogusława Fiedora, wybitnego znawcy problematyki zrównoważonego rozwoju, książka prof. UwB Dariusza Kiełczewskiego: „stanowi oryginalny i wartościowy wkład do współczesnej myśli ekonomicznej w zakresie badań i studiów nad zrównoważonym rozwojem. Jest to pierwsza w polskiej literaturze ekonomicznej monografia, w której koncepcja zrównoważonego rozwoju została pokazana na tle i z perspektywy fundamentalnych sporów metodologicznych we współczesnej ekonomii”. Recenzent podkreślił, że książka świadczy o wielkiej kompetencji merytorycznej Autora, o czym świadczy choćby imponująca literatura wykorzystana w książce oraz precyzyjny i sugestywny język prowadzonego wywodu naukowego.

Dla mnie to niesamowite wyróżnienie. Nie spodziewałem się, choć po cichu na nie liczyłem – uśmiecha się Kiełczewski. To najbardziej prestiżowa nagroda w Polsce, zwłaszcza, że moja książka idealnie wpisuje się w filozofię Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. Cieszę się, że jako pierwszemu ekonomiście z Białegostoku udało się mi wejść do elitarnego grona laureatów tej nagrody. A laureatami są moi idole naukowi, a wielu innych moich idoli tej nagrody nie otrzymało. Ważne jest też, że akurat tę nagrodę utrzymałem w roku jubileuszu i Wydziału Ekonomii i Finansów, i Uniwersytetu w Białymstoku. Bardzo dziękuję Pani Dziekan, która cały czas we mnie wierzyła i uważała, że napiszę dobrą książkę. Czuję satysfakcję, błogi spokój i radość – mówi autor najlepszej książki ekonomicznej według PTE.

Więcej informacji:

Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi!

Zachęcamy do wysłuchania niezwykle interesującej rozmowy z Laureatem, dr hab. Dariuszem Kiełczewskim, prof. UwB w Radio Białystok: https://www.radio.bialystok.pl/gosc/index/id/219688