STUDY IN POLAND

Po co spotykamy się w Poznaniu?

Nowe spojrzenie na umiędzynarodowienie – to hasło tegorocznej konferencji „Studenci zagraniczni w Polsce”, która 8-10 lutego odbędzie się w Poznaniu. Dlaczego to nowe spojrzenie jest tak pilnie potrzebne?

W ubiegłym roku osiągnęliśmy pierwszy ilościowy cel programu „Study in Poland”, jakim było przekroczenie liczby 100 tysięcy studentów obcokrajowców w polskich uczelniach oraz uzyskanie średniej europejskiej we współczynniku umiędzynarodowienia, który dla Polski wynosi już 8,2%. Liczby te oznaczają – nawiązując do tytułu książki Melchiora Wańkowicza - że internacjonalizacja w Polsce jest już „opierzona”.

PROGRAM KONFERENCJI

100 tysięcy studentów zagranicznych pokazuje, że potrafimy włączać do społeczności naszych uczelni znaczące liczby obcokrajowców, pochodzących z różnych kręgów kulturowych; że potrafimy prowadzić skuteczną promocję międzynarodową; że na uczelniach mamy rozwinięte niezbędne struktury umiędzynarodowienia i funkcjonują właściwe procedury.

37 proc. obcokrajowców studiuje w języku angielskim (a 3 proc. w innych językach), co oznacza, że mamy programy studiów w obcych językach, a także kadrę potrafiąca nauczać po angielsku i nie tylko oraz – co równie ważne – administrację i działy wsparcia posiadające niezbędne kompetencje językowe i interkulturowe.

Osiągnęliśmy więc wreszcie masę krytyczną umiędzynarodowienia a teraz musimy pilnie zastanowić się jak ten potencjał umiejętnie wykorzystać. Przede wszystkim do podnoszenie jakości kształcenia, a także poziomu badań w polskich uczelniach. Jeśli tego nie zrobimy, sprowadzimy studentów obcokrajowców jedynie do roli cash cows czyli dojnych krów, które mają dofinansować (lub wręcz sfinansować) nasze uczelnie. A nie o to powinno chodzić.

Nie przypadkiem mamy rosnące poczucie słabości naszej pozycji konkurencyjnej na świecie. To nie Polska i nie Europa są liderami innowacyjności, to nie my narzucamy tempo i standardy rozwoju sztucznej inteligencji – w rezultacie to nie do Europy, a zwłaszcza nie do Polski ciągną najzdolniejsi. A bez talentów nie ma rozwoju. Gra idzie dzisiaj nie tylko o najlepszych – gra idzie o najlepszych z najlepszych! Jeśli ich nie przyciągniemy, a także nie stworzymy warunków do zatrzymania najlepszych maturzystów w Polsce – nie polepszymy swojej światowej pozycji.

Jeżeli uznamy umiędzynarodowienie jako niezbędny element przyspieszenia innowacyjnego rozwoju Polski, to konieczne staje się przeformułowanie podejścia do procesów internacjonalizacji w kluczowych jej wymiarach.

REJESTRACJA

Rejestracja tylko do 31 stycznia

Jeśli uznamy, i do tego będziemy przekonywać, że nie zwiększanie budżetu uczelni jest w umiędzynarodowieniu najważniejsze, tylko poziom i jakość procesu dydaktycznego oraz przyciąganie talentów i włączanie ich do prowadzonych na uczelni badań, to trzeba przekonać do tego kluczowe grupy społeczności akademickiej.

Dlatego trzeba teraz w Polsce w dużym stopniu wymyśleć internacjonalizację od nowa. I po to właśnie spotykamy się w Poznaniu!

Serdecznie zapraszam do udziału!

Waldemar Siwiński - założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”

www.studyinpoland.pl/konferencja2024