Program tutorski 2024/25

14.06.2024

Zapraszamy chętnych studentów do udziału w programie tutorskim, realizowanym w ramach projektu Regionalna Inicjatywa Doskonałości (RID) w roku akademickim 2024/2025. Program polega na rocznej współpracy pary tutor (nauczyciel akademicki) – tutee (student kierunku Ekonomia) na Wydziale Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku. W roku akademickim 2024/2025 program będą realizowały 3 pary tutor-tutee.

Współpraca obejmuje indywidualnie zaplanowane działania (w okresie październik 2024-czerwiec 2025 w wymiarze 6 godzin miesięcznie)
skierowane na rozwój zainteresowań badawczych studenta oraz rozwój kompetencji dydaktycznych nauczyciela akademickiego.

Wymagania wobec tutee:

Student I lub II roku studiów I stopnia lub I roku studiów II stopnia na kierunku Ekonomia (w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym)
Doświadczenie w działalności naukowej/organizacyjnej (mile widziane choć nieobowiązkowe)

Oferta tutorów w roku akademickim 2024/25

Dr Anna Wierzbicka - proponowany zakres tematyczny:

1. Badanie uwarunkowań działalności przedsiębiorstw (analiza porównawcza Polski z innymi krajami UE)
2. Znaczenie sektora MŚP w strukturze polskiej gospodarki (analiza porównawcza Polski z innymi krajami UE)
3. Źródła finansowania działalności gospodarczej w Polsce
4. Znaczenie biznesplanu w weryfikacji atrakcyjności koncepcji biznesowej
5. Znaczenie dobrych praktyk corporate governance w budowaniu przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw na przykładzie spółek giełdowych

Dr Łukasz Bugowski - proponowany zakres tematyczny:

1. Współczesne wyzwania demograficzne UE
Opis: Współcześnie w państwach UE zachodzą dynamiczne procesy demograficzne, takie jak starzenie się społeczeństwa czy depopulacja, co stanowi istotne wyzwanie polityki demograficznej. Zarówno naukowcy, jak i decydenci polityczni coraz częściej wyrażają pogląd, że bez
rozwiązania współczesnych problemów demograficznych niemożliwy będzie długookresowy rozwój społeczno-gospodarczy. W ramach obszaru badawczego głównym celem będzie identyfikacja kluczowych czynników wpływających na procesy demograficzne. Ponadto zostanie przeprowadzona analiza możliwości oddziaływania na demografię poszczególnych państw.

2. Kapitał ludzki jako kluczowy czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego
Opis: Kluczowe miejsce w procesie rozwoju społeczno-gospodarczego od zawsze zajmował człowiek. Zasób jego wiedzy i umiejętności, określanych jako kapitał ludzki, decydował o poziomie rozwoju poszczególnych państw. W ramach omawianego obszaru badawczego głównym celem będzie odpowiedź na pytanie, jakie czynniki i uwarunkowania mają wpływ na kapitał ludzki. Ponadto zostanie przeprowadzona analiza porównawcza kapitału ludzkiego w poszczególnych państwach z uwzględnieniem wpływu na poziom rozwoju
społeczno-gospodarczego.

3. Polityka migracyjna w kontekście realizacji celów rozwoju społeczno-gospodarczego
Opis: Polityka migracyjna znajduje się obecnie w centrum zainteresowania opinii publicznej w wielu państwach UE. Z jednej strony decydenci polityczni dostrzegają starzenie się społeczeństwa i zmniejszające się zasoby siły roboczej, co podkreśla konieczność otwartej polityki imigracyjnej. Z drugiej strony obywatele poszczególnych państw coraz częściej sprzeciwiają się rosnącej presji imigracyjnej. W ramach omawianego obszaru badawczego zostanie podjęta próba opracowania założeń polityki migracyjnej, która byłaby kompromisem między zapotrzebowaniem gospodarki na siłę roboczą a oczekiwaniami obywateli państw europejskich.

Dr Łukasz Siemieniuk - proponowany zakres tematyczny:
1. Przedsiębiorczość.
2. Systemy finansowo-księgowe.
3. Od pomysłu do start-upu.
4. Alternatywne źródła finansowania przedsiębiorstw.

Etapy rekrutacji:

Etap I – przesłanie formularza zgłoszeniowego (załącznik) – z uniwersyteckiego adresu email do dnia 21.06.2024, do godz. 14:00 na
adres: rid.weif@uwb.edu.pl

Etap II – rozmowa rekrutacyjna z wybranymi tutorami oraz przedstawicielami Zespołu Koordynującego RID - 24-25.06.2024.

Program tutorski na Wydziale Ekonomii i Finansów koordynowany będzie przez Wydziałowych Koordynatorów RID.