Prof. Kiełczewski wiceprezesem PRME

26.10.2020

Dr hab. Dariusz Kiełczewski prof. UwB z Wydziału Ekonomii i Finansów został wybrany na wiceprezesa polskiego oddziału PRME - Principles for Responsible Management Education. PRME to wspierana przez ONZ inicjatywa, która powstała w 2007 roku jako platforma promująca zagadnienia zrównoważonego rozwoju na uczelniach.

Do stowarzyszenia PRME należy ok. 1000 szkół wyższych z całego świata. Dzięki temu możliwe jest realizowanie wspólnych badań i wdrożeń w skali międzynarodowej, a studenci mają dostęp do szerokiej edukacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju oraz do dobrych praktyk w tym zakresie. Celem PRME jest włączenie idei odpowiedzialnego biznesu do treści kształcenia na wyższych uczelniach.

- PRME angażuje szkoły wyższe, a przede wszystkim wydziały ekonomii i zarządzania, aby zapewnić przyszłym przedsiębiorcom i menadżerom umiejętności potrzebne do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i społecznej odpowiedzialności – wyjaśnia dr hab. Dariusz Kiełczewski prof. UwB.

- Współpraca w ramach PRME to także poprawa wizerunku danego ośrodka akademickiego. Jest brana pod uwagę przez instytucje akredytujące kierunki studiów – dodaje prof. Dariusz Kiełczewski. Jest to wspólna inicjatywa ONZ i kilku uczelni biznesowych, która szybko przekształciła się w potężną sieć uczelni z całego świata. Przyjęto założenie, że zrównoważony rozwój zaczyna się w ośrodkach akademickich, które z natury są elitarne, dlatego mają przekazywać przykłady dobrych praktyk w edukacji, ale też w infrastrukturze (oszczędność energii, proekologiczne dobra konsumpcyjne, współpraca z przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi). Przede wszystkim jednak mają edukować menedżerów i ekonomistów w kierunku społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju.

Ambicją naszego oddziału jest koordynacja działań, stworzenie bazy informacyjnej dającej możliwość korzystania z dobrych praktyk poszczególnych uczelni i wydziałów ekonomii oraz zarządzania, a także zaangażowanie coraz większej liczby uczelni w PRME. Moją osobistą ambicją jest przystąpienie do PRME Uniwersytetu w Białymstoku. Już dziś zrobiliśmy wiele - na czele z nowatorskim kierunkiem ”ekobiznes”. Do tego wiele z pozoru drobnych działań, jak na przykład pasieka na terenie kampusu. To są rzeczy docenianie w kraju. Zresztą funkcję w Oddziale Polskim PRME uważam za mój osobisty sukces i sukces Zakładu Zrównoważonego Rozwoju (pierwszego w Polsce o tej nazwie). Jest to dowód na to, że nasz głos jest słyszalny i rozpoznawalny w środowisku ekonomistów zrównoważonego rozwoju – mówi Dariusz Kiełczewski.