Prof. dr hab. Mariusz Popławski rektorem Uniwersytetu w Białymstoku na kadencję 2024 - 2028

25.04.2024

Dziekan Wydziału Prawa prof. dr hab. Mariusz Popławski został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu w Białymstoku. Wyboru dokonało Kolegium Elektorów w głosowaniu 24 kwietnia 2024 r.

Nowo wybrany rektor oficjalnie rozpocznie urzędowanie 1 września 2024 roku.

W głosowaniu, prof. Mariusza Popławskiego poparło 65 elektorów. Jego kontrkandydatka - prof. dr hab. Izabela Święcicka, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej - otrzymała 31 głosów za.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Kolegium Elektorów, obdarzyliście mnie Państwo ogromnym zaufaniem. Obiecuję, że zrobię wszystko, żeby nie zawieść Państwa i osób, które reprezentujecie. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w procedurę, przyznam bardzo wyczerpującą, ale pokazaliśmy na Uniwersytecie, że jesteśmy w stanie w spokojny sposób dyskutować, spierać się. To jest bardzo ważne, bo to buduje naszą społeczność akademicką. To są podstawy, to jest fundament, na którym musimy nadal pracować, żeby uniwersytet się rozwijał – mówił tuż po ogłoszeniu wyników prof. Mariusz Popławski.

W swoim przemówieniu podziękował także uczelnianej Komisji Wyborczej, której przewodniczyła dr hab. Anna Doliwa-Klepacka, prof. UwB oraz prof. dr hab. Marzannie Poniatowicz, która przewodniczyła Kolegium Elektorów UwB, a w środę poprowadziła spotkanie uniwersyteckiej wspólnoty z kandydatami na rektora.

- Wszystkim nam zależy na Uniwersytecie, po prostu. Żeby nam się pracowało lepiej, żyło lepiej. Muszę Państwu powiedzieć, że cieszę się z tego, że po tych ośmiu latach będę miał trochę więcej czasu. Rozmawialiśmy z moim poprzednikiem, Profesorem Etelem i on mi roztaczał piękną wizję tego, jak człowiek przestaje być rektorem, co mi bardzo pomogło. Ale oddaję to wszystko w dobre ręce i cieszę się, że prof. Mariusz Popławski będzie, mam nadzieję, to co mi się udało zrobić, w jakiejś części kontynuował, ale zostawi też to swoje piętno, swój odcisk na rozwoju Uniwersytetu – mówił prof. dr hab. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Serdecznie gratulujemy Profesorowi Mariuszowi Popławskiemu
i życzymy wielu sukcesów.