Otwarcie dyskutowaliśmy o finansach publicznych

24.11.2023

Jaka jest faktycznie stan polskich finansów publicznych? Czy tak dobry jak mówią przedstawiciele rządu i ministerstwa finansów, czy tak zły jak twierdzą przedstawiciele niezależnych ekonomistów, partii opozycyjnych oraz Najwyższej Izby Kontroli? Sięgając do tych diametralnie różnych opinii przeciętny Kowalski może czuć się zdezorientowany. Dlatego Wydział Ekonomii i Finansów wspólnie z Centrum Popularyzacji Nauki UwB zorganizował w czwartek, 23 listopada, debatę pod hasłem: „Otwarcie o finansach publicznych”

Powszechną procedurą jest wydatkowanie środków publicznych z pominięciem budżetu państwa (coraz mniej budżetu centralnego w budżecie państwa). Tworzy się tym samym świat „równoległych finansów publicznych”,  realizowanych przez liczne fundusze i agencje. W ten sposób pomija się ustawowe limity wydatkowania oraz wyłącza się wydatki publiczne z kontroli parlamentarnej. W 2023 r. wydatki rządowe realizuje się poprzez łącznie 126 agencji i funduszy celowych. Co więcej zadłużenie tych jednostek jest niewidoczne w budżecie państwa.

W dyskusji udział wzięli: dr hab. Paweł Felis, prof. SGH  - ekonomista, Instytut Finansów przy Ministerstwie Finansów ; dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB - Katedra Rozwoju Społeczno – Gospodarczego (WEiF UwB), Prezydent Białegostoku, prezes zarządu Unii Metropolii Polskich; oraz dr Aneta Kargol-Wasiuluk  - Katedra Finansów (WEiF UwB), dr Paweł Piątkowski - Katedra Rozwoju Społeczno – Gospodarczego (WEiF  UwB) oraz dr hab. Urszula Zawadzka-Pąk, prof. UwB - Katedra Finansów Publicznych i Prawa Finansowego (Wydział Prawa UwB).

Debata jest częścią projektu „Misja 3.0 – Uniwersytet Otwarty” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”.

Opiekę merytoryczną nad debatą sprawowała prof. dr hab. Marzanna Poniatowicz – dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów.