II Podlaskie Forum Finansów Publicznych

26.10.2021

Finanse publiczne: trendy i wyzwania  - pod takim hasłem odbyło się (11-12 października 2021 r.) II Podlaskie Forum Finansów Publicznych. Z powodu pandemii obrady toczyły się online.

Wydarzenie jest kontynuacją zapoczątkowanej w 2018 r. interdyscyplinarnej platformy wymiany poglądów naukowców oraz praktyków, zajmujących się szeroko rozumianą tematyką finansów publicznych, w tym finansów sektora rządowego i samorządowego, a także funduszy zabezpieczenia społecznego.

W tym roku uczestnicy konferencji dyskutowali o wyzwaniach wynikających z “nowej rzeczywistości pocovidowej” oraz proponowanych w tym aspekcie zmian w polityce fiskalnej, jak też o obserwowanych nowych trendach i wzorcach w sektorze finansów publicznych.

Omawiane były takie problemy jak: współczesne systemy podatkowe wobec wyzwań globalizacji i cyfryzacji, autonomia fiskalna samorządu terytorialnego, finanse publiczne a kryzys COVID-19,  zielone finanse publiczne oraz nowe technologie finansowe (FinTech).

W programie Forum znalazły się również takie wystąpienia jak:

- Lokalne tarcze innowacyjne – rola samorządu terytorialnego w przeciwdziałaniu skutkom pandemii;

- Adaptacja polskich gmin do cyfrowego świata – kilka przykładów pozytywnych stron pandemii COVID-19;

- Różnice w uchylaniu się od opodatkowania wśród studentów i przedsiębiorców w oparciu o „podejście śliskiego zbocza”.

Wystąpienie gościa honorowego prof. dr hab. Krystyny Piotrowskiej – Marczak dotyczyło  dywersyfikacji systemu finansów publicznych.

Organizatorem II Podlaskiego Forum Finansów Publicznych była Katedra Finansów Wydziału Ekonomii i Finansów na Uniwersytecie w Białymstoku.

11.10.2021 r. II PODLASKIE FORUM FINANSÓW PUBLICZNYCH

12.10.2021 r. II PODLASKIE FORUM FINANSÓW PUBLICZNYCH