Białystok – miasto z przyszłością - pracownicy Wydziału Ekonomii i Finansów współtworzyli Strategię Rozwoju Miasta Białegostoku do 2030 roku.

04.02.2022

Strategia została opracowana w modelu partycypacyjno-administracyjno-eksperckim. W proces przygotowania dokumentu byli zaangażowani nie tylko przedstawiciele Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych, ale także eksperci z danych obszarów tematycznych powołani przez Prezydenta Miasta Białegostoku.

Pełnomocnikiem Prezydenta Białegostoku ds. strategii rozwoju była i pracami nad stworzeniem dokumentu kierowała dr hab. Dorota Perło – kierownik Zakładu Metod Ilościowych. W spotkaniach konsultacyjnych i warsztatach eksperckich uczestniczył prof. dr hab. Robert Ciborowski – Rektor UwB, kierownik Katedry Ekonomii Politycznej. W roli ekspertów wystąpili także: dr Agnieszka Piekutowska - Prodziekan ds. Współpracy Instytucjonalnej i Umiędzynarodowienia naszego wydziału (adiunkt w Zakładzie Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych), dr Zofia Karczewska z Katedry Katedry Finansów oraz dr Edyta Sidorczuk-Pietraszko i dr inż. Tomasz Poskrobko - adiunkci z Zakładu Zrównoważonego Rozwoju .

Zgodnie ze strategią BIAŁYSTOK – MIASTO Z PRZYSZŁOŚCIĄ, bazować ma na silnej gospodarce, opartej na idei zrównoważonego i inteligentnego rozwoju, z czystą i przyjazną przestrzenią publiczną, oferując atrakcyjne miejsca pracy. Ma to być ośrodek rozwijający się w sposób harmonijny, dzięki współdziałaniu wszystkich mieszkańców i partnerskiej współpracy z otoczeniem. Fundamentem miasta w przyszłości ma być wysoki poziom kapitału ludzkiego i społecznego, umożliwiający rozwój nowoczesnych, konkurencyjnych w wymiarze międzynarodowym sektorów gospodarczych. Wykształcenie, zdrowie i bezpieczeństwo to oczekiwania mieszkańców, na które odpowiada strategia.

Więcej o tym, jak powstawała Strategia Rozwoju Miasta Białegostoku do 2030 roku pod adresem: https://strategia2030.bialystok.pl