35 lat Wydziału Ekonomii i Finansów UwB

35 lat Wydziału Ekonomii i Finansów UwB

Podsumowania, wspomnienia, plany, strategie, znakomici goście, debata i tort urodzinowy – tak wyglądał jubileusz Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu w Białymstoku. Wydział świętował wspólnie z Instytutem Zarządzania w poniedziałek, 27 czerwca 2022 roku.

Podczas specjalnej jubileuszowej konferencji zaproszeni goście usłyszeli, nad czym pracują naukowcy Wydziału Ekonomii i Finansów. Prof. dr hab. Henryk J. Wnorowski stawiał prowokacyjne pytanie: „Czy Ekonomia jest atrakcyjna?” Dr hab. Jerzy Grabowiecki, prof. UwB przedstawił teoretyczne podstawy abenomiki. Dr hab. Dariusz Kiełczewski, prof. UwB mówił o wpływie badań nad zrównoważonym rozwojem na teorię ekonomii . A dr hab. Bogusław Plawgo, prof. UwB oraz dr Mariusz Citkowski zaprezentowali badania i wdrożenia w zakresie luk kompetencyjnych i rozwoju klastrów. Prezentacja dr Anety Kargol-Wasiluk dotyczyła „Oceny (nie)przejrzystości finansów publicznych w Polsce”.

Matematyczny wzór na szczęście przedstawiła Janina Bąk - wykładowczyni akademicka, jak o sobie mówi „psychofanka statystyki i badań marketingowych”. Autorka książki „Statystycznie rzecz biorąc. Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby zdobyć Nobla”.

Pozytywne nastawienie towarzyszyło także późniejszej debacie „35 lat minęło…”. Uczestnicy debaty: rektor prof. dr hab. Robert Ciborowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Finansów prof. dr hab. Marzanna Poniatowicz, dyrektor Instytutu Zarządzania UwB, dr hab. Bogusław Plawgo, prof. UwB, a także były dziekan prof. dr hab. Kazimierz Meredyk i dr hab. Tadeusz Truskolaski, prof. UwB (pracujący na wydziale od 35 lat) nie tylko opowiadali o tworzeniu wydziału, o przełomowych momentach, rozwoju ekonomii. Mowa była także o nowej siedzibie, przewidywanych wynikach ewaluacji czy nowych wyzwaniach.

Dyrektor Narodowego Banku Polskiego - Odział w Białymstoku, Piotr Draus wręczył specjalne monety z podobiznami wielkich polskich ekonomistów. Trafiły one do min. do doktora honoris causa UwB prof. dr. hab. Jerzego Wilkina oraz do wieloletnich pracowników Wydziału: prof. dr. hab. Leszka Kupca, prof. dr. hab. Janusza Kalińskiego, prof. dr. hab. Kazimierza Meredyka, prof. dr hab. Ewy Roszkowskiej, a także dr. hab. Aleksandra Maksimczuka, prof. UwB i dr hab. Anny Chmielak, prof. UwB.

Wydział Ekonomii i Finansów UwB to 10 tysięcy absolwentów, 3 kierunki kształcenia, 4 katedry i 11 prężnie rozwijających się zakładów, szeroka oferta studiów podyplomowych, do tego reprezentacyjna siedziba, i przede wszystkim niezwykli ludzie tworzący wydział. Obecnie wydział zatrudnia prawie 70 osób (19 pracowników samodzielnych, w tym 5 z tytułem profesora, 31 adiunktów i 19 asystentów) oraz 30 pracowników administracji.

Osiągnięcia naukowe oraz stały rozwój kadry zaowocowały przyznaniem w 1991 roku przez Centralną Komisję do spraw Stopni i Tytułów Naukowych uprawnień do nadawania stopnia naukowego doktora nauk ekonomicznych w zakresie ekonomii. Wydział w 2002 roku uzyskał także uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w dyscyplinie ekonomia.

Naszą wizytówką są studenci. Co roku kształcenie rozpoczyna kilkuset studentów z regionu i całego kraju. W roku akademickim 2021/2022 studiuje tutaj prawie półtora tysiąca osób na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Wydział prowadzi kształcenie na trzech kierunkach: ekonomia, międzynarodowe stosunki gospodarcze oraz kierunek ekonomiczno-prawny.

Studenci mogą rozwijać swoje zainteresowania w kilkunastu kołach naukowych, m.in. Kole Naukowym Ekonomii Eksperymentalnej, Ekonomii Międzynarodowej, Samorządu Terytorialnego, Przedsiębiorczości, Ekonomistów Turystyki, czy Kole Naukowym „Europrojekt”.

W 2021 roku Wydział Ekonomii i Finansów UwB przyjęty został do prestiżowego grona członków PRME – inicjatywy ONZ na rzecz odpowiedzialnego biznesu i zrównoważonego rozwoju.

Dumą Wydziału jest ogólnopolskie czasopismo „Optimum. Economic Studies”, wydawane od początku 1998 roku. Misją czasopisma jest stworzenie pluralistycznego forum wymiany opinii naukowych na najważniejsze i najbardziej aktualne tematy związane z ekonomią, zarządzaniem i finansami. Pismo ukazuje się w wolnym dostępie (open access) i pokazuje, jak w sposób praktyczny Wydział Ekonomii i Finansów „otwiera naukę”.