Stypendia 2022/2023

Szanowni Państwo,

w związku z udostępnieniem przez MEiN możliwości składania wniosków o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej oraz ograniczonym terminem składania wniosków ze względu na okres świąteczny, jako prorektor właściwy do spraw nauki, informuję że wyżej wymienione wnioski mogą złożyć osoby, które spełnią określone warunki.

Pierwszym z warunków, wynikającym bezpośrednio z ogłoszenia naboru wniosków i rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie stypendiów ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki dla studentów i wybitnych młodych naukowców (Dz. U. z 2021 r. poz. 725 i 1637) jest wymóg posiadania statusu młodego naukowca w dniu przyznania stypendium. Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:

− jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora

albo

− posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r. poz. 478, z późn. zm.)

Do okresu 7 lat, o którym mowa powyżej, nie wlicza się okresów przebywania na:

− urlopie macierzyńskim,

− urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego,

− urlopie ojcowskim,

− urlopie rodzicielskim,

− urlopie wychowawczym

- udzielonych na zasadach określonych w Kodeksie pracy.

Do okresu 7 lat, o którym mowa powyżej, nie wlicza się również okresów pobierania:

− zasiłku macierzyńskiego,

− świadczenia rodzicielskiego

− zasiłku chorobowego

− świadczenia rehabilitacyjnego w związku z niezdolnością do pracy, w tym spowodowaną chorobą wymagającą rehabilitacji leczniczej.

Status młodego naukowca będzie weryfikowany przez MEiN w dniu podjęcia przez Ministra decyzji o przyznaniu stypendium.

Drugim warunkiem jest posiadanie przez młodego naukowca znaczących osiągnięć w działalności naukowej obejmującej badania naukowe i prace rozwojowe wymienione w rozporządzeniu Ministra. Złożone mogą być jedynie wnioski, w których wykazano co najmniej 3 monografie naukowe, rozdziały w monografii naukowej lub artykuły naukowe, w których kandydat jest autorem lub wiodącym współautorem. Współautorstwem wiodącym jest w szczególności:

− największy procentowy wkład autorski w monografię, rozdział w monografii lub artykuł;

− procentowy wkład autorski w monografię, rozdział w monografii lub artykuł równy procentowemu wkładowi każdego z pozostałych współautorów, w przypadku pełnienia kluczowej roli w powstaniu tych publikacji naukowych.

W związku z powyższym, młodzi naukowcy, którzy nie posiadają w swoim dorobku co najmniej 3 publikacji (monografii naukowych, rozdziałów w monografii naukowej lub artykułów naukowych), w których są jedynymi autorami lub wiodącymi współautorami, nie mogą składać wniosków o stypendium.

Trzecim warunkiem jest uzyskanie przez kandydatkę/ta do stypendium pisemnej rekomendacji Dziekana Wydziału lub Dyrektora Instytutu, w którym jest zatrudniona/y lub w którym uczestniczy w studiach doktoranckich. W przypadku uczestników szkół doktorskich rekomendacje wydaje Dyrektor Szkoły Doktorskiej. Rekomendacja musi uwzględniać wymagania wskazane powyżej, które wynikają z zapisów rozporządzenia MEiN oraz z zasad opisanych na stronie internetowej MEiN:

Obsługę administracyjną procesu składania wniosków prowadzi Dział Nauki UwB, stąd proszę o przesyłanie rekomendacji w formie pism opatrzonych podpisami kierowników jednostek na adres tego działu w terminie do 15.12.2022 r. Kandydatów wskazanych przez Państwa proszę o kontakt z pracownikami Działu Nauki w celu zapewnienia prawidłowości procesu aplikacji o stypendium.

Z poważaniem,
Prof. dr hab. Izabela Święcicka

Stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców

Stypendia w ramach NCN