Wydział Ekonomii
i Finansów

Wykład Romana Kluski p.t.: "Czynniki Sukcesu w Biznesie"

Fundacja Podlaski Instytut Rzeczypospolitej Suwerennej ma przyjemność zaprosić Państwa na wykład Pana Romana Kluski, p.t.: "Czynniki Sukcesu w Biznesie". Po części wykładowej przewidziana jest dyskusja.

Spotkanie odbędzie się we czwartek 9 maja 2019 r. o godzinie 11:15 na Wydziale Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku w sali 201. Wstęp wolny!

Roman Kazimierz Kluska - urodzony 5 lipca 1954 w Brzesku, Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie). W 1988 r. założył Optimus S.A. (obecnie funkcjonująca pod nazwą CD Projekt S.A.), która to stała się czołowym producentem komputerów oraz liderem rynku kas fiskalnych w Polsce, a także była współtwórcą największego polskiego portalu  internetowego Onet.pl.  W latach 90 XX w. stał się też jednym z najbogatszych Polaków. W 2000 r. sprzedał swoje udziały w spółce Optimus. W 2002 roku Kluska został niesłusznie oskarżony i aresztowany – urzędnicy skarbowi zarzucali mu wyłudzenia podatku VAT na kwotę 30 mln złotych. W 2003 roku NSA uchylił decyzję i zarządził zwrot kosztów od organów podatkowych. Stał się tym samym symbolem niedoskonałości polskich przepisów i służb podatkowych. Sam Roman Kluska przyczynił się też do wprowadzenia zmian w polskim prawie w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (poprzez wprowadzenie ułatwień i usprawnień w prowadzeniu takiej działalności takich jak np. zakaz kontroli równoległych, procedurę jednego okienka czy też możliwość rejestracji działalności gospodarczej przez Internet).
W 2001 r. założył wydawnictwo i księgarnię wysyłkową Prodoks. Dzisiaj jest współwłaścicielem spółki Prawdziwe Jedzenie sp. z o.o. zajmująca
się produkcją ekologicznych serów, w której pełni też funkcję Prezesa Zarządu. Zajmuje się eksperymentalnym wytwarzaniem biopaliw z lnicznika siewnego. Jest również głównym sponsorem budowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.
W 2003 został laureatem Nagrody Kisiela w kategorii najlepszy przedsiębiorca. W 2012 otrzymał Nagrodę im. bp. Romana Andrzejewskiego
Fundacji „Solidarna Wieś” za rok 2011. 98 Najbogatszy Polak w 2018 r. według rankingu Wprost.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu Podlaska Akademia Edukacji Społecznej dofinansowanego w ramach programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.