Wydawnictwa WEiF
Monografie
Naukowe
Kryteria ewaluacji jakości działalności naukowej

K1 Poziom naukowy prowadzonej działalności (waga: nauki społeczne 0,7)

Rodzaje publikacji uwzględnione w ewaluacji:

• artykuły naukowe opublikowane w czasopismach naukowych i w recenzowanych materiałach z międzynarodowych konferencji naukowych (tylko posiadających indeks CORE) zamieszczonych w ministerialnym wykazie czasopism,
  • artykuły naukowe opublikowane w czasopismach naukowych niezamieszczonych w ministerialnym wykazie czasopism,
  • monografie naukowe wydane przez wydawnictwa zamieszczone w ministerialnym wykazie wydawnictw, redakcje naukowe takich monografii i rozdziały w takich monografiach,
  • monografie naukowe wydane przez wydawnictwa niezamieszczone w ministerialnym wykazie wydawnictw, redakcje naukowe takich monografii i rozdziały w takich monografiach.

Wartość publikacji i sloty publikacyjne

Całkowita wartość punktowa publikacji Pc Przeliczeniowa wartość punktowa publikacji P w okresie Udział jednostkowy autora U Wartość pkt udziału jednostkowego Pu
Monografia / Redakcja monografii / Rozdział w monografii Artykuł w czasopiśmie lub w materiałach konferencyjnych
2017-2018 wykaz z 2017 2019-2020 wykaz z 2019

200(300) /

100(150)/

50(75)
min 30 200 Pc
80(100)/20/20 25 lub 20 70
20/5/5 mniej niż 20 20

к - liczba autorów z jednej dyscypliny i jednostki, m - liczba autorów ogółem

Źródło: Rozporządzenie MNiSW z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (Oz.U. 2019 poz. 392)

Ograniczenia nałożone na sumę udziałów jednostkowych (ważoną liczbę publikacji):

1. Suma udziałów jednostkowych U za uwzględnione w ewaluacji publikacje obliczona dla:

• pracownika: maksymalnie 4-krotność iloczynu wymiaru czasu pracy i udziału czasu pracy w dyscyplinie,
  • pracownika: z tytułu monografii, redakcji monografii i rozdziałów w monografii, których całkowita wartość punktowa wynosi nie więcej niż 100 pkt, wynosi maksymalnie 2,
  • dyscypliny: maksymalnie 3N,
  • dyscypliny: z tytułu monografii i redakcji monografii, których całkowita wartość punktowa wynosi nie więcej niż 100 pkt, wynosi maksymalnie 20%*3N,
  • dyscypliny: z tytułu publikacji artykułów w okresie 2019‐2020 oraz monografii/redakcji monografii/rozdziałów w monografii wynosi maksymalnie 2N,
  • pracowników spoza N oraz doktorantów ze szkoły doktorskiej wynosi maksymalnie 20%*3N.

2. Suma punktów za autorstwo lub współautorstwo rozdziałów w monografii przyznane ewaluowanemu podmiotowi w dyscyplinie nie może przekroczyć całkowitej wartości punktowej monografii P

K2  Efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (waga: nauki społeczne 0,1)

• chodzi przede wszystkim o projekty obejmujące badania naukowe lub prace rozwojowe, finansowane w trybie konkursowym, np. granty finansowane z NCN, NCBR, NPRH; projekty obejmujące badania naukowe lub prace rozwojowe, finansowane przez przedsiębiorców lub podmioty działające na rzecz rozwoju nauki (np. Fundacja na rzez Nauki Polskiej),
  • w ewaluacji będą uwzględniane projekty, których tematyka jest merytorycznie związana z badaniami naukowymi prowadzonymi w podmiocie w danej dyscyplinie naukowej,
  • relatywnie mało restrykcyjny limit jeśli chodzi o liczbę projektów uwzględnianych w ewaluacji: liczba projektów uwzględnianych przy ocenie efektów finansowych badań naukowych i prac rozwojowych w danej dyscyplinie naukowej, nie może być większa niż liczba N.

Punktacja w naukach społecznych:

1. Projekty badawcze:
  • 1 pkt za 25 000 zł sumy środków finansowych przyznanych na realizację projektów,
  • 1 pkt za 12 500 zł sumy środków finansowych przyznanych na realizację projektów jeżeli projekt jest realizowany w konsorcjum a lider jest spoza sektora szkolnictwa wyższego i nauki,

+400% pkt –projekty finansowane przez European Research Council,

+200% pkt –  projekty finansowane w ramach programów ramowych w zakresie wspierania badań i innowacji UE,

+50% pkt – inne projekty finansowane przez instytucje zagraniczne lub organizacje międzynarodowe.

1. Komercjalizacja i prace na rzecz podmiotów spoza sektora szkolnictwa wyższego 1 pkt za 5000zł (suma punktów maksymalnie 10N).

K3  Wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki ‐ ocena ekspercka (waga: nauki społeczne 0,2)

Ocenę  wpływu działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki przeprowadza się na podstawie opisów związku między wynikami badań naukowych i prac rozwojowych a gospodarką, funkcjonowaniem administracji publicznej, ochroną zdrowia, kulturą i sztuką, ochroną środowiska naturalnego, bezpieczeństwem i obronnością państwa lub innymi czynnikami wpływającymi na rozwój cywilizacyjny społeczeństwa, sporządzonych na podstawie dowodów tego wpływu, w szczególności w formie raportów, publikacji naukowych i cytowań w innych dokumentach lub publikacjach ujawnionych w okresie objętym ewaluacją.

1. Liczba opisów wpływu będzie uzależniona od liczby N. Dla liczby N mniejszej niż 100 przedstawia się 2 opisy.
  2. Dodatkowe 3 opisy wpływu dla HST (wybitne monografie, słowniki biograficzne, słowniki bibliograficzne, bazy danych).
  3. Dodatkowe 2 opisy wpływu dla wszystkich dziedzin (komercjalizacja pośrednia –spółka spin‐off).
  4. Opis wpływu sporządzany jest w wersji polskiej i angielskiej, jest oceniany przez dwóch ekspertów powoływanych przez ministra.
  5. Kryterium 3 bazuje na systemie ewaluacji funkcjonującym w Wielkiej Brytanii pod nazwą ResearchExcellence Framework (REF).

Punktacja:

• 100 pkt –za opis wpływu o międzynarodowym zasięgu i znaczeniu,
  • 70 pkt –za opis wpływu o krajowym zasięgu i znaczeniu,
  • 50 pkt –za opis wpływu o regionalnym zasięgu i znaczeniu,
  • 20 pkt –za opis wpływu o lokalnym zasięgu i znaczeniu,
  • 0 pkt –za opis wpływu bez znaczenia albo bez udowodnionego wpływu albo za brak obowiązkowego opisu wpływu
  • +20 pkt –dla opisów wpływu będących wynikiem interdyscyplinarnych badań naukowych o przełomowym znaczeniu dla rozwoju nauki.